1603446. NICOLAS POUSSIN. Efter. Rebeca och Eliezer.
Gravyr
Ritad och graverad av Auguste Gaspard Louis Boucher Desnoyers. Signerad på skylt och med en legend som beskriver verket. Torr stämpel av ”Chalcographie du Louvre”. Tillverkad enligt originalet av Poussin målade 1648 för bankiren Jean Pointel och bevarad i Louvren
57,5x80,5 cm.
Oxidation, rävning och skada. Louis XV-stil stuckaturerad och förgylld träram, med defekter.
Gravyr
57,5x80,5 cm.