160152. KARMSTOLAR, 6 st. Axel Larsson för Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors.
Stomme i bok med stoppad sits klädd i blått läder med pärlspik av mässing. Modellen formgiven 1936.
Sprickor, slitage, 2 lösa knappar. En stol med större skador i klädseln.