HERPETOLOGI. CHARMIGT HANDKOLORERAT ORMSPEL.

1600704. HERPETOLOGI. CHARMIGT HANDKOLORERAT ORMSPEL.

Herpetologi. Ett antikt hemmagjort och handkolorerat sällskapsspel - ett s. k. ormspel för tärningar i form av en handkolorerad slingrande blå och gul orm över hela bildytan med numrerade rutor från 1 t. o. m. 117. Längs vägen figurer och byggnader och handskrivna regler i versform. Inramat i syrafri passepartout. Mäter med ramen ca. 46 cm. x 55 cm. Bildstorlek ca. 42 cm. x 51.5 cm. Svårdaterat men sent 1700-tal eller tidigt 1800-tal förefaller troligt.
Proveniens Richard Wahlgren, Lund.

Papperet lite skrynklat och några smärre revor. Charmigt!

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 340