ek med blommig originalklädsel. Skyltmärkta NK
Proveniens: Villa Lugnet, Tyresö, byggd år 1912
I NK-liggaren på Nordiska muséet finns hela möbelgruppen (enligt serienumren på brickorna) listad med tillverkningsår 1913.
repor skrapmärken, vissa inläggningar saknas.