STOLAR, 4 st, Jugend, NK Verkstäder.

1597896. STOLAR, 4 st, Jugend, NK Verkstäder.

ek med blommig originalklädsel. Skyltmärkta NK
Proveniens: Villa Lugnet, Tyresö, byggd år 1912
I NK-liggaren på Nordiska muséet finns hela möbelgruppen (enligt serienumren på brickorna) listad med tillverkningsår 1913.

repor skrapmärken, vissa inläggningar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 793