1596472. FÅTÖLJER, ETT PAR, GUSTAVIANSKA, AV LARS SÖDERHOLM, STOCKHOLM.
Lars Söderholm, mästare i Stockholm 1789-94, signerade, en stol med Stockholms stolmakareämbetes sigill, träskuren dekor, fast stoppad sits och rygg, rygghöjd ca 89 cm.
Proveniens: Bukowskis, Important Winter Sale, 6-7 december 2018.