Den yttre dekorerade i paneler av abalone, det fällbara locket omsluter ett lövträ urtag, stämplat Hechden Mexico Alpaca till basen, 2cm hög x 14cm bred x 8cm djup.
Tillsammans med
Ostrongafflar, fem stycken, silver samt två Bulldogg skrivbordsklämmor, den första en Myers No. 3411 1930-talet Lion Head skrivbordsklämma, 5 cm x 7,5 cm, den andra en Boston Clip No.1, av Hunt MFG Co. Statesville N.C. modellerad som en groda, 5 cm x 5 cm.
En sidopanel saknas,
en med liten förlust.
Smärre gnidning till förgylld metall på lejonens ansikte.
Grodan klippet saknas faux pearl eye.
Tillsammans med
En sidopanel saknas,
en med liten förlust.