Teak, de bakre ryggpanelerna ristade och genomborrade med fåglar bland blad med spindelvridningar mellan, flankerad av stiliserade bladsnidade cylindriska stolpar, det fasta sätet inom snidade skenor, på snidade kvadratisk sektion, svarvade och räfflade ben, 46cm bred x 48cm djup x 71 cm hög.
Knackar, märken, repor, slitage och fläckar, sniderielement saknas uppifrån på ryggens mittdel, ojämn färg på sitsen.