PER GUDMAR OLOVSON (1936-2017). Modellstudie.

1577367. PER GUDMAR OLOVSON (1936-2017). Modellstudie.

Signerad Gudmar E.A 10/10, etsning bildmått 29x23 cm. Dedikation till Anita från konstnären.
Proveniens: Gåva till Anita av Gudmar, Paris 1972
Gudmar Olovson var en svensk skulptör som arbetade i fransk klassisk stil, framför allt med porträtt. Han föddes i Boden men bodde i Paris från 1959 och var vän med Anita Lindblom. Hans monumentala fria verk finns exempelvis i Höllvikens skulpturpark på Falsterbonäset i Skåne, i parken Boulogneskogen i Paris och i Ersta sjukhus i Stockholm. Gudmar Olovson är representerad vid Nationalmuseum i Stockholm.

Proveniens: Anita Lindblom.

fläckar, med dedikation.

Tema

Anita Lindbloms samling

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens: Anita Lindblom.

fläckar, med dedikation.

Tema

Anita Lindbloms samling

Antal besök: 825