Signerad Gudmar E.A 10/10, etsning bildmått 29x23 cm. Dedikation till Anita från konstnären.
Proveniens: Gåva till Anita av Gudmar, Paris 1972
Gudmar Olovson var en svensk skulptör som arbetade i fransk klassisk stil, framför allt med porträtt. Han föddes i Boden men bodde i Paris från 1959 och var vän med Anita Lindblom. Hans monumentala fria verk finns exempelvis i Höllvikens skulpturpark på Falsterbonäset i Skåne, i parken Boulogneskogen i Paris och i Ersta sjukhus i Stockholm. Gudmar Olovson är representerad vid Nationalmuseum i Stockholm.
Proveniens: Anita Lindblom.
fläckar, med dedikation.
Proveniens: Anita Lindblom.
fläckar, med dedikation.