SPELASK, "Vizagapatam" fanerad med ben och sandeträ. Indisk, 1800-talets första hälft.

1577275. SPELASK, "Vizagapatam" fanerad med ben och sandeträ. Indisk, 1800-talets första hälft.

det gångjärnsförsedda locket och sidorna med mikromosaikmönster, 28cm bred x 11cm djup x 6cm hög.

Lock något skev på höger sida, varierande sprickor i elfenben, olika förluster till mikromosaiken, en del av elfenbenet saknas, vissa områden av gamla reparationer, ingen nyckel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 554