1577275. SPELASK, "Vizagapatam" fanerad med ben och sandeträ. Indisk, 1800-talets första hälft.

det gångjärnsförsedda locket och sidorna med mikromosaikmönster, 28cm bred x 11cm djup x 6cm hög.

Lock något skev på höger sida, varierande sprickor i elfenben, olika förluster till mikromosaiken, en del av elfenbenet saknas, vissa områden av gamla reparationer, ingen nyckel.

Föremålets betalsätt

Banköverföring

Leverans: Ange din plats

Ange din plats för att se transportalternativ och priser.

Rushbrooks Auctioneers
Ort
Winchester, Storbritannien
Placering
MR-3D
Föremålsnr
1577275

Om auktionshuset

Namn
Rushbrooks Auctioneers and Valuers Ltd
Momsnr
GB365699929
Org.nr
13069016
Telefon
+44 (0)1962676534
Adress

The Red House
44 Hyde Street
Winchester
SO23 7DX
Storbritannien

Läs mer om auktionshuset.

Antal besök: 117

Andra intressanta föremål