1574944. BUNZLAU KERAMISK TEKANNA.
Keramisk produktion i Bunzlau går tillbaka till 1500-talet, när rikt dekorerade konsument- och konstföremål redan producerades då.
Tekanna, stämplad på botten med namnet: Julius Paul.
Mått, ca. 16 x 16 cm.
Mått, ca. 16 x 16 cm.