Denna modell kallades i folkmun för ”fredsforden” när biltillverkningen kom igång igen efter 2:a världskriget. Bilen importerades från USA i början av 1980-talet och nuvarande ägare köpte bilen i december -99, då var den i så kallat bruksskick. Bilen renoverades under några år och stod färdig våren 2002. När jag köpte bilen var den svart men under renoveringen kom bilens originalfärg fram och som visade sej vara grå metallic, färgen heter ”Dark slate gray metallic” och att dessa bilar bara såldes i USA, Forden fick nya däck 2008 och har sedan dess körts ganska sparsamt.
Bilarna kommer att visas under 2 dagar den 15 Maj samt den 16 Maj på Slöjdgatan 21 Linköping mellan Kl 10.00-17.00.
OBS Köparprovisionen 12,5 %.
Fint skick, för genomgång av bilen besök oss den 15 och 16 Maj.
OBS Köparprovisionen 12,5 %.