SPEGEL, Empire, Johan Martin Berg, Göteborg (ca1772-1852).
155687. SPEGEL, Empire, Johan Martin Berg, Göteborg (ca1772-1852).
Förgylld och bronserad med svartmålade partier, dekor i form av växtslingor, brutet krön. Slipat originalglas. Göteborgs hallstämpel samt brännmärkt iMB. H 91.
Slitage. Mindre märken och repor. Liten skada på spegelns yttre kant.