--BENTHIN, JOHAN HELGE. Två ark ”Undressed” och ”Zensure”.
1555353. --BENTHIN, JOHAN HELGE. Två ark ”Undressed” och ”Zensure”.
Benthin, Johan Helge (1936 -Copenhagen- 2006) - Två ark ”Undressed” och ”Zensure”, blyert/collage samt akvarell eller akrylfärger på papper och akvarell på kartong, signerad ”Johann H. Benthin” längst ner till höger eller monogrammed ”JHB” längst ner till vänster, a tergo 1x med konstnärstämpel, ca 12x18 eller 25.5, x17.5 cm, arkstorlek ca 40 x 30 cm, bokstäver med detaljer på baksidan, oramad
- 1900-talets danska konstnär: 1964-66 konstnärlig utbildning med professor U. Haakø Weinert; arbetat som frilansartist sedan 1964, första egen studio vid Gardasjön, från 1967 deltagande i många internationella solo- och grupputställningar.