155331. BARSKÅP, 1900-talets första hälft, fanerad, intarsiadekor.
Två dörrar med glashållare, invändig inredning med hyllor och speglar, invändig belysning. En låda i sargen. Höjd 117 cm, bredd 82 cm, djup 42 cm.
Bruksslitage, förekomst av fläckar på skivan, smärre repor och slagmärken. Belysning ej testadsamt ett ben sitter löst.
Nyckel/nycklar finns.