--BARTH, FERDINAND. ”Eichenwald”, ca 1950, olja på duk.

1552071. --BARTH, FERDINAND. ”Eichenwald”, ca 1950, olja på duk.

Barth, Ferdinand (1902 Darmstadt-1979 Lautertal) - ”Eichenwald”, omkring 1950, olja på duk, signerad längst ner till höger, inskrivet ”5983 Ferdinand Barth Darmstadt” på baksidan, oramad, ca 65,5x85,5 cm.

Tecken på slitage, 1x lappat, förlust av färg i det nedre vänstra området.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 931