154077. TALLRIK och SKÅLFAT porslin. Kina, 1700-tal.
Tallriken med dekor av jaktsällskap och lotus i underglasyrblått. Botten med Chenghuas (1465-87) sexkaraktärsmärke . D 26 cm.
Skålfat med dekor av årtidsblommor och växtslingor. D 22,5 cm.
Tallriken med spricka, lagning. Tejprest.
Skålfatet med lagning, kantnagg och mistor. Tejprest.