15334. DOSA, silver, I.H. Lampa, Stockholm 1816 samt SOCKERTÅNG, silver, G.G. Rehnberg Norrköping 1803. Vikt 100 g.
Oval dosa med graverad dekor och monogram, förgylld insida. Längd 7,5 cm.
Sockertång med dekor av bland annat blomma. Längd 14,5.
Slitage. Dosa med mindre bucklor och sliten förgyllning.