MEISSEN BOX ”ROSA ROS”.

MEISSEN BOX ”ROSA ROS”.
1530460. MEISSEN BOX ”ROSA ROS”.

Meissen ”Rosa Rose” porslinsburk, 3. Val, 1900-tal.
diameter: 8 cm

Sedan antiken har den röda rosen betraktats som en symbol för kärlek och glädje. I kristendomen representerar rosen oskuld och renhet. Rosens färger har också sin symbolik. Den lila röda står för värdighet, sanning och rättvisa. Den gula å andra sidan representerar godhet och tro. Meissen Red Rose-inredningen skapades på 1800-talet under Biedermeier-perioden och har haft stor popularitet sedan dess första uppträdande. Med bara en färg kan målaren påverka rosenbladets färgintensitet genom att applicera den i olika grader.

Bra skick, se bilder.

Gör en kostnadsfri värdering!

diameter: 8 cm

Bra skick, se bilder.

Antal besök: 483