Meissen ”Rosa Rose” porslinsburk, 3. Val, 1900-tal.
diameter: 8 cm
Sedan antiken har den röda rosen betraktats som en symbol för kärlek och glädje. I kristendomen representerar rosen oskuld och renhet. Rosens färger har också sin symbolik. Den lila röda står för värdighet, sanning och rättvisa. Den gula å andra sidan representerar godhet och tro. Meissen Red Rose-inredningen skapades på 1800-talet under Biedermeier-perioden och har haft stor popularitet sedan dess första uppträdande. Med bara en färg kan målaren påverka rosenbladets färgintensitet genom att applicera den i olika grader.
Bra skick, se bilder.
diameter: 8 cm
Bra skick, se bilder.