PARTI KERAMIK, 4 delar, "Argenta" Wilhelm Kåge Gustavsberg.
152442. PARTI KERAMIK, 4 delar, "Argenta" Wilhelm Kåge Gustavsberg.
Urna/vas, odekorerad, märkt 1210, höjd ca 25 cm.
Miniatyrvas, odekorerad, höjd ca 9 cm.
Vas, rektangulär, dekor av byggnad, höjd 17 cm.
Skålfat, längd ca 16,5 cm.
Bruksslitage, märken, krackelyrer. Bottennagg på miniatyrvas. Delvis odekorerade, omärkta, möjligen 2:asortering.
Skålfat, längd ca 16,5 cm.