MAT och KAFFESERVIS, 88-delar, porslin, Hutschenreuther Selb Bavaria. Tyskland. Tidigt 1900-tal.

151294. MAT och KAFFESERVIS, 88-delar, porslin, Hutschenreuther Selb Bavaria. Tyskland. Tidigt 1900-tal.

12 st. tallrikar, diameter 25,5 cm.
12 st. förrättstallrikar, diameter 21,5 cm.
23 st. assietter, diameter 18 cm.
1 bringar, höjd 17,5 cm,
1 såssnipa, längd 22 cm.
12 djupa tallrinkar, diameter 24,5 cm.
6 uppläggningsfat längd 25 - 38 cm.
2 uppläggningsfat, längd 23 x 23 cm.
1 kaffekanna, kanna, höjd 22 cm.
1 sockerskål, höjd 11 cm.
1 gäddkanna, höjd 6,5 cm.
8 kaffekoppar med fat.

Bruksslitage. Nagg i fyra kaffekoppar, en med liten spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 bringar, höjd 17,5 cm,
1 såssnipa, längd 22 cm.
1 sockerskål, höjd 11 cm.
1 gäddkanna, höjd 6,5 cm.
8 kaffekoppar med fat.

Antal besök: 9 858