Skultur i form av äpple. Klar glasmassa med invändig förgylld dekor. Etikettmärkt.
Höjd 9 cm, diam 9 cm.
Ronneby Konstglas startades i början på 1960-talets av två bröder Josef och Benito Marcolin. Bröderna hade fått sin skolning i Murano. Tillverkningen av konstglas var i produktion fram till 1991. För vidare information se www.20thcenturyglass.com.
Höjd 9 cm, diam 9 cm.