4 st tallrikar: diameter: ca 24 cm.
6 st kaffekoppar: höjd: ca 5 cm, diameter ca 7 cm.
6 st kaffefat: diameter: ca 13 cm.
6 st assietter: diameter: ca 17 cm.
1 st gräddkanna: höjd: ca 9 cm, diameter: ca 6 cm.
1 st gräddkanna: höjd: ca 8 cm, diameter ca 6 cm.
1 st våningsfat: höjd: ca 34 cm, diameter: 19-23 cm.
1 st ljusstake: höjd: ca 11 cm.
1 st kaffekanna: höjd: ca 23 cm, diameter: ca 13 cm.
1 st uppläggningsfat: diameter: ca 26 cm.
2 st ströare: höjd: ca 7 cm.
6 st teskedar: längd: ca 12 cm.
4 st skedar: längd: ca 19 cm.
4 st gafflar: längd: ca 20 cm.
4 st kbivar: längd: ca 22 cm.
1 st tårtspade: längd: ca 25 cm.
Bruksslitage. Nagg och sprickor och lagningar förekommer.
2 st ströare: höjd: ca 7 cm.
4 st skedar: längd: ca 19 cm.
4 st kbivar: längd: ca 22 cm.