MATSERVISDELAR MED MERA, 41 delar, porslin, "Botanic Garden", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England.
149713. MATSERVISDELAR MED MERA, 41 delar, porslin, "Botanic Garden", Susan Williams-Ellis, Portmeirion, England.
10 tallrikar, diameter ca 21,5 cm.
10 soppskålar diameter ca 13,5 cm.
8 frukost/efterrättstallrikar, diameter 16,5 cm.
Soppterrin, total höjd ca 30 c.
Soppslev.
Skål, diameter 24, höjd ca 10 cm.
6 äggkoppar.
2 burkar med lock, höjd ca ca 7,5 cm.
Burk, höjd ca 6,5 cm.
Gräddkanna, höjd ca 6,5 cm.
3 delar melamin, skärbräda, grytunderlägg samt bricka.
Bruksslitage, repor, någon del med tillverkningsdefekt på dekor.
Soppslev.
6 äggkoppar.
Burk, höjd ca 6,5 cm.
Gräddkanna, höjd ca 6,5 cm.