Kukri, khukri eller khukuri (nepali: खुकुरी) är den kurviga kniv som varje man tillhörig gurkhafolket ständigt bär på sig. Den kan både användas som verktyg och vapen och har även ett symboliskt värde, då den symboliserar stolthet.
Längd med fodralet 43 cm
Knivbladet 29 cm
Småknivarna 7 och 7,5 cm.
Bruksslitage, repor, märken.
Längd med fodralet 43 cm
Knivbladet 29 cm
Småknivarna 7 och 7,5 cm.
Bruksslitage, repor, märken.