149621. JOHANN WOLFGANG ELISCHER. Skulptur, "Diskuskastaren", brons, signerad, 1920-tal.
"Diskuskastaren", i patinerad brons på marmorsockel. Höjd 45 cm.
Johann Wolfgang Elischer, Wien, Österrike, 1891-1966.
Bruksslitage. Liten nagg på sockelns baksida.