1491203. BORDSLAMPA, modell 15624, Böhlmarks, 1940-tal.
Mässingfot med läderinlindat ben, grönlackerad skärm. Två ljuspunkter. Märkt. Höjd ca 49 cm.
Bruksslitage. Litet färgbortfall, ställvis anlupen och fläckar. Skärm något sned. Senare el. Ej funktionstestad.