148951. BOKSKÅP, nyrenässans, 1890-tal.
Fanerat med valnöt. Skuren dekor med pelare, kannelyrer och urnor. Tvådelat. Överdel med glas. Inrede med 4 ställbara hyllor.
Höjd 218 cm, längd 102 cm, bredd 53 cm.