Intarsiadekor av bland annat Venus och Minerva. Längd 94, bredd 49,5, höjd 192 cm.
Slitage. Torrsprickor. Smärre skador. Dörrar svårstängda. Löst krön. En lista på sida saknas. Nyckel saknas.