148039. SKRIVBORD, ek, jugend, 1900-talets första hälft.
Rektangulär skiva. Fem lådor sargen.
Höjd 77 cm, bredd ca 115.5 cm, djup 63 cm.
Repor, stöt och slagmärken. Skiva med fukt/värmeskador.
En låsbricka lös. Mittersta lådan kärv vid hantering.
Nyckel/nycklar finns.