147891. STOLAR 4 st, sengustavianska, stockholmsarbeten, Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813).
Träskurna och delvis bemålade. Samtliga signerade EÖM. Varav tre stycken med etiketter från Stockholms stolmakareämbete.
Slitage, varav två stucken med påbörjad färgbortagning, renoverade och kompletterade, smärre skador, fläckad klädsel.