147879. SPEGEL, gustavianskt Stockholmsarbete. Johan Åkerblad, Stockholm, 1777.
Förgylld. Genombruten dekor av girlander samt krönande urna. Ram med dekor av akantus. Signerad IÅ under krona samt Stockholms Hallstämpel 1777. Höjd 150 cm.
Dekorbortfall samt förgyllning med slitage, ett glas senare.