147738. HÖRNSKÅP, Gustaviansk stil, 1900-talets sista kvartal.
Målat. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel med räfflat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Längd 86, djup 52, höjd 178 cm.
Bruksslitage. Mindre torrspricka i skåpets krön. Mindre stötmärken.
Nyckel/nycklar finns.