MATSERVIS, 82 delar, flintgods, "Hagtorn", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

14752. MATSERVIS, 82 delar, flintgods, "Hagtorn", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

18 tallrikar, diameter 24 cm
25 djupa tallrikar, diameter 24 cm.
13 assietter, diameter 19 cm.
10 assietter, diameter 16 cm.
4 uppläggningsfat, längd 27 - 37 cm.
4 uppläggningsskålar, längd 18,5 - 31 cm.
3 uppläggningsfat, rombformade, längd 23 cm.
2 såsskålar, höjd 8,5 cm.
Tillbringare, höjd 20 cm.
Terrin, höjd 14,5 cm.

Slitage, missfärgningar, krackelyrer, mindre nagg.
Terrin saknar lock.

Gör en kostnadsfri värdering!

18 tallrikar, diameter 24 cm
13 assietter, diameter 19 cm.
10 assietter, diameter 16 cm.
2 såsskålar, höjd 8,5 cm.
Tillbringare, höjd 20 cm.
Terrin, höjd 14,5 cm.

Terrin saknar lock.

Antal besök: 1 397