14752. MATSERVIS, 82 delar, flintgods, "Hagtorn", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
18 tallrikar, diameter 24 cm
25 djupa tallrikar, diameter 24 cm.
13 assietter, diameter 19 cm.
10 assietter, diameter 16 cm.
4 uppläggningsfat, längd 27 - 37 cm.
4 uppläggningsskålar, längd 18,5 - 31 cm.
3 uppläggningsfat, rombformade, längd 23 cm.
2 såsskålar, höjd 8,5 cm.
Tillbringare, höjd 20 cm.
Terrin, höjd 14,5 cm.
Slitage, missfärgningar, krackelyrer, mindre nagg.
Terrin saknar lock.