SMYCKESKRIN, orientaliskt, Kina, 1900-tal.

146652. SMYCKESKRIN, orientaliskt, Kina, 1900-tal.

Rekatangulär form. Lackat och betsat trä, ornerade mässingsbeslag. Fack inredd. Invändigt klätt med turkos och silvermönstrat tyg. Lock med dekor av ljus sten med skuren blomsterdekor. Ljus sten. troligen jade. Längd 25,5, bredd 10, höjd.

Bruksslitage. Locket lite skevt.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 038