146514. MÅNSKENSLAMPA/AMPEL, omkring 1900.
Äggskalsformad med dekor utav fåglar, blad samt blomster.
Blå nyanser som bottenfärg.
Total höjd ca. 75 cm.
Kupans höjd ca. 33 cm.
Elektrifierad. Delar medföljer men ej dragen el.
Bruksslitage. Obetydliga nagg.