UNBEKANNTER KÜNSTLER. Porträttmålning av Gustav Adolf Wilhelm Antze. Olja på duk Dating 19århundradet.

1461819. UNBEKANNTER KÜNSTLER. Porträttmålning av Gustav Adolf Wilhelm Antze. Olja på duk Dating 19århundradet.

Gustav Adolf Wilhelm Antze (född 08.03.1813 i Vlotho an der Weser, död 21.12.1873 i Minden i Westfalen), var garnisonpräst och pastor i Minden/Westfalen. Osignerad. Beskrivs a tergo.
Mått: ca. Ram 78 x 66 cm, målning 61 x 50 cm.

Bra bevarandetillstånd, liten färgförlust i den högra halvan av bilden.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 729