145908. SOFFBORD, Stig Lindberg, mönster "Vågor" ur Nordiska Kompaniets "Futura" serie. 1954.
Emaljskiva med stiliserad dekor i blått och svart, signerad Stig L. Underrede av ek ritat av David Rosén. Längd 125, bredd 54,5, höjd 47,5 cm.
Slitage, märken, fläckar, träbortfall på ett ben.