TEKANNA samt SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong(1736-1795).

145834. TEKANNA samt SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong(1736-1795).

Polykrom dekor i emaljfärger av fåglar och blommor. Tekannans längd 17 cm. Skålarnas diameter 10,5 cm rep 14,5 cm.

Mindre nagg. Slitage, Tekannans lock troligen inte original.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 669