hattask i trä, märkt med kyrillisk text samt Grand prix paris 1900, No 2638L. Diameter ca 44,5 cm.
Hattask med tillhörande hatt, , märkt Carl Graucobs Hattfabrik Stockholm. hattmått ca 55 cm. hattask längd ca 32,5 cm.
Slitage, fläckar. Skador på hattaskar.