SKÅP, Järvsö, märkt 1839, K.A.D.

1455702. SKÅP, Järvsö, märkt 1839, K.A.D.

Tvådelat skåp med rakt krön och profilerade listverk. Underdel med klaff med matta.
Dekor i form av moln och blommor mot mörkblå botten.
Invändigt två hyllplan samt skedhylla. Av stilen att döma är skåpet målat av Bäck Erik Andersson från Rättviks socken. Skåpet är snickrat i Järvsö, enligt allt jämförelsematerial att döma. Nyckel med smycke.

Ursprung: Gård "Anders-Nils, Löräng, Järvsö. Märkt K.A.D, 1839, Karin Andersdotter (1815-1893).
Höjd 215 cm
Bredd 126 cm
Djup 53 cm.

Bruksslitage, märken/repor. Ställvis slitage, kompletterad. Brott i gångjärn på toppluckan till underskåpet. Ställvis fernissat. Övre skåplås kärvar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 215 cm
Bredd 126 cm
Djup 53 cm.

Antal besök: 4 022