AMERIKAUR, etikettmärkt Jerome & Co, New Haven, Connecticut, 1800/1900-tal.
145263. AMERIKAUR, etikettmärkt Jerome & Co, New Haven, Connecticut, 1800/1900-tal.
Fanerat och betsat träfodral. Vit urtavla med svarta numrärer. Glasad dörr med polykrom dekor. Ett lod medföljer.
Längd 42, bredd 11, höjd 76,5 cm.
Repor. Avslag. Fodral med sprickor samt skador efter förvaring i fuktig miljö. Urtavla med repor, bortfall och missfärgningar. Dekor med slitage. Nyckel för uppdragning medföljer ej. Ej funktionsgaranti.