LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal. Total höjd 68 cm.

144687. LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal. Total höjd 68 cm.

Stomme av mässing. Fyra ljusarmar. Glasad mitt pelare. Behängd med prismor, glasstavar och stjärnor. Diameter 43 cm.

Slitage, senare elektriska ljuspunkter, omarbetad och kompletterad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 502