ARMBAND FORM AV EN ORM, Ametist & Rubinfärgade stenar, Sannolikt Guldförgyllt Silver, AWA S7 Stockholm 1920.
1442031. ARMBAND FORM AV EN ORM, Ametist & Rubinfärgade stenar, Sannolikt Guldförgyllt Silver, AWA S7 Stockholm 1920.
Ormarmband med säkerhetslås, stämplat: AWA "Stockholm" Kattfot S7 (otydlig årsstämpel), Inga guld- eller silverstämplar!, Färgade stenar (Ametist, Rubinröda) och små infattade pärlor, mycket fint arbete, inre armbredd ca 5,8 cm armhöjd ca 5,2 cm, vikt 25,87 gram, ligger i original etui.