143508. SKRIVBORD, PO Larsson Östermalmstorg, 1920-tal.
Fanerat i valnöt m.fl träslag. Skivan klädd med läder. Tre lådor i sargen. Skåp med lådor. Längd 116, bredd 62, höjd 78 cm. Märkt PO Larsson Östermalmstorg 1921.