MODERNISM. MED ÅTTA ORIGINALLITOGRAFIER AV ANDRÉ BEAUDIN.
1431647. MODERNISM. MED ÅTTA ORIGINALLITOGRAFIER AV ANDRÉ BEAUDIN.
Modernism. Limbour, André, texte. André Beaudin. Éditions Verve, Paris, 1961. Med 8 originallitografier tryckta av Mourlot Frères, Paris. Stor 4:o i ett illustrerat pappband med transparent skyddsomslag. Genomillustrerad med 145 svart vita reproduktioner + monterade kolorerade planscher + 8 originallitografier.
Bandet med lätt kantslitage. Bit saknas upptill på det transparenta omslaget.