142934. TALLRIK, porslin, Kina, 1800/1900-tal.
Polykrom dekor mot celadon bakgrund. Motiv med exotiska fåglar, fjäril, skalbagge, pioner samt blomster och bladverk. Förgylld kant.
Diameter 19 cm.
Gods och glasyr med tillverkningsdefekter. Repor. Dekorbortfall. Förgyllning med slitage. Naggar. Spricka.