HJÄLM för manskap och underbefäl m/1885.

142730. HJÄLM för manskap och underbefäl m/1885.

Del av paraddräkt inom trängtrupperna. Till stor parad bars plym m/1885 istället för pickeln som är löstagbar. Avskaffades 1931.

Slitage, repor samt skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage, repor samt skador.

Antal besök: 1 561