142614. DJUPA TALLRIKAR, 14 st, porslin, Ballerina, Bing & Gröndahl, Danmark.
Glaserat gods. Dekor i underglasyr. Förgylld kant. Undersidigt märkt. Modellnummer 322. Virkade mellanlägg medföljer.
Diameter 21,5 cm.
Fint skick. Förgyllning med lätt slitage.