CARMOSÉRING MED PÄRLOR OCH DIAMANTER, rödguld, CGH, Halmstad, 1969.

142598. CARMOSÉRING MED PÄRLOR OCH DIAMANTER, rödguld, CGH, Halmstad, 1969.

Klassisk carmoséring med pärlor och diamanter i upphöjd ornerad fattning. Odlade pärlor. Troligen saltvatten. Diamanter med äldre slipning. Fattningar i vitguld.
Storlek 54 jmfr 17 1/4.
Vikt 7,7 gr.

Repor. Diamanter med något ojämn slipning och fattning. Stor pärla med slitage. Pärlor med naturliga ojämnheter och nyansskillnader.

Gör en kostnadsfri värdering!

Storlek 54 jmfr 17 1/4.
Vikt 7,7 gr.

Antal besök: 844