141774. PEHR KRAFT. Spinett, Sengustavianskt, Stockholmsarbete, 1700 tal.
Etikettsmärkt, no 146, samt daterat 1797.
Längd 169 cm, höjd 78 cm, bredd 55 cm.
Tangenter i elfenben, mahogny och al.
Åldersrelaterat slitage.
Repor och slagmärken.
Ett ben behöver riktas.